‘JİTEM TURKEY’İN KİMLİĞİ AÇIKLANDI…

Derin Devlet’in çok kısa bir tarifi var esasında, “Derin Devlet’i yakınınızda arayın, askeriye ve uzakta şart değil” Bunu esasında en güzel Bülent Ecevit’in Milliyet Gazetesi’yle yaptığı bir söyleşide görürüz:

Özel Harp Dairesi”ni zamanın Genelkurmay Başkanı Orgeneral Semih Sancar’dan öğrendiğini söylüyordu. Ecevit’in röportajda kaydettikleri şunlardı: “1974’teki başbakanlığım sırasında, zamanın Genelkurmay Başkanı rahmetli Orgeneral Semih Sancar başbakanlığın örtülü ödeneğinden acil bir ihtiyaç için birkaç milyon istedi. Benden istenen miktar örtülü ödenekteki paranın tümüne yakındı… Genelkurmay’dan bu paranın ne amaçla istendiğini sormak zorunda kaldım. ‘Özel Harp Dairesi için istiyoruz’ yanıtı geldi. Öyle bir resmi dairenin o zamana kadar adını bile duymamıştım… ‘Şimdiye kadar bu dairenin giderleri nereden karşılanıyordu’ diye sordum. O zamana kadar dairenin tüm giderlerini bir gizli ödenekle ABD’nin karşıladığı; ancak artık ABD’nin bu parasal katkıyı kestiği, o nedenle Başbakanlık’ın örtülü ödeneğinden para istemek zorunda kalındığı bana bildirildi… Özel Harp Dairesi’nin nerede bulunduğunu sordum. ‘Amerikan Askeri Yardım Heyeti ile aynı binada’ yanıtını aldım… Hayrete düşmem ve kaygılanmam herhalde doğaldı… Bu dairenin işlevleri ve kuruluş biçimi hakkında bilgi istedim… Benim için bir brifing düzenlendi. Bilgi vermek üzere de rahmetli Genelkurmay Başkanı Semih Sancar’la, o sırada Özel Harp Dairesi Başkanı olduğunu öğrendiğim General Kemal Yamak ve bir-iki subay katıldı.”

Güvenilir ‘vatanseverler’ Ecevit, 1978-1979’daki başbakanlığı sırasında bir doğu gezisinde bir komutanın “Özel Harp Dairesi”nde çalıştığını öğrenince durumdan kuşkulanıp bilgi almak ister ve komutanla aralarında şöyle bir diyalog geçer: “Farz-ı mahal, bu ilçedeki MHP Başkanı aynı zamanda Özel Harp Dairesi’nin sivil uzantısındaki gizli elemanlardan biri olamaz mı?”

“Evet öyledir, ama kendisi çok güvenilir vatansever bir arkadaşımızdır.

Devrimci büyüklerimizin ve gençlerin avaz avaz bağırdığı vahim bir olayı Ecevit başbakanken öğreniyor. ABD katkıyı kesmese daha haberi de olmayacak. Bu yetmez, o dönemde herkesin devrimci dediği Ecevit hükümet olarak yardıma devam eder.

Türkiye’de bildiğiniz bütün katliamlarda (Sabahattin Ali, Kahramanmaraş, Çorum, Sıvas, Madımak, Kanlı Pazar, 6-7 Eylül, 1 Mayıs 1977 vs.) işte bu Ecevit’in başbakanken öğrendiği Derin Devlet’i görürüz, bütün bu kışkırtmalar yakınlarımızdaki Özel Harpçiler tarafından organize edilir. Onların basında olanları da vardır ama kimse açık etmek istemez.

Onlar rütbesizdir ve 15 Temmuz’da olduğu gibi hem kışkırtmaya, hem de katliamı körüklemeye yerli ve milli vatanseverler olarak çıkarlar sokağa.

Biliyorsunuz, daha çok Avrupa’da yaşayan gazeteci ve aydınlara ölüm tehditi geldi. Önce 43 kişilik liste konuşuldu (İlk ben açıkladım Erk Acarer dövüldüğünde), arkasından 21 kişilik bir liste açıklandı ve hepimiz Alman polisine ifade verdik ve bir anlamda uzaktan korumaya alındık.

Bu Jitemciyi sonunda Kayseri’de bulmuşlar. Adam bildiğimiz esnaf, zor günlerin arananı ve MHP ile ilişkisi varmış, çok şaşırdım şimdi.

‘JİTEM TURKEY’İN KİMLİĞİ AÇIKLANDI…” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: